tehuda

עמוד הבית

22 אוק' 2014

מספר שיא של כ-18,300 סטודנטים יחלו את שנת הלימודים תשע"ה באוניברסיטה

מאת: מערך תהוד"ה קטגוריות: עמוד הבית

מספר שיא של כ-18,300 סטודנטים יחלו את שנת הלימודים תשע"ה שתחל ב-29.10.2014 באוניברסיטה, כשכמעט 3000 מתוכם הם סטודנטים חדשים, שמתחילים את דרכם האקדמית לתואר ראשון. השנה תפתח לראשונה תוכנית בינלאומית ללימודי ארץ ישראל המיועדת לסטודנטים מחו"ל המעוניינים ללמוד על ייחודה של מדינת ישראל. "אוניברסיטת חיפה ממשיכה לגדול ולצמוח ובעיקר – ממשיכה לייצר מדע פורץ דרך ויידע חדש לאנושות, כאן בצפון המדינה. כל זה אפשרי הודות לשיתוף פעולה בין כל חברי קהילת האוניברסיטה, חוקרים, עובדי מנהל וכמובן סטודנטים ואנחנו מאחלים לכולם שנה פורייה ומרתקת", אמר נשיא האוניברסיטה עמוס שפירא.

המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

22 אוק' 2014

פרח השבוע: בן חצב סתווני

מאת: מערך תהוד"ה קטגוריות: עמוד הבית

בן חצב סתווני הוא הזעיר מבין 30 מיני הצמחים הפורחים ללא עלים לפני הגשם ומכונים, לכן, "מבשרי הגשם". בעוד כל השאר הצמחים בקבוצה פורחים פעם אחת, מין זה פורח, בתנאים טובים, כמה שבועות, לאחר הגשם גם שנייה וגם בשלישית. הפריחות שלאחר הגשם (מאותו הבצל!) כבר ניזונות מהעלים שהופיעו ולידן נמצא גבעול הפרחים של סוף הקיץ המפזר את זרעיו. זרעים אלו נובטים מייד לאחר הגשם  וחוסכים  בכך "המתנה" של שנה וסכנת חשיפה לאוכלי זרעים.
סוד צמיחת העלים המהירה, מיד לאחר הגשם הראשון, נעוצה בשורשים רב שנתיים רדומים. אלו מתעוררים עם ההרטבה הראשונה ותוך כמה ימים מתחילים להנץ העלים החדשים.

המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

01 אוק' 2014

הניגון המיוחד של שפת הסימנים

השבוע מציינים בעולם את "שבוע החירש" ובמעבדה לחקר שפות הסימנים מפרסמים ממצאים של מחקר חדש שמוצא דמיון נוסף בין שפת הסימנים לשפה המדוברת: בדומה ל"ניגון" המיוחד שיש לשפות המדוברות, מתברר שגם לשפות סימנים יש את "הצליל" הייחודי להן, ובדומה לשפות מדוברות, "צליל" זה שונה משפה של קהילה אחת לשפה של קהילה אחרת, "העובדה שמצאנו שגם לשפות סימנים יש אינטונאציה ייחודית מראה שוב ששפת סימנים דומה במאפיינים שלה לכל שפה אנושית אחרת. מתברר שאינטונאציה היא מרכיב חיוני בכל שפה אנושית", אמרה פרופ' ונדי סנדלר, שהובילה את המחקר.

המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

01 אוק' 2014

על זיכרון, זמן ומרחב

אכלתם אוכל חדש לחלוטין והטעם החדש עשה לכם רע? אל תוותרו -אם תנסו את אותו המאכל במקום אחר המוח שלכם יהיה "סלחן" יותר לניסיון הנוסף. במחקר חדש שנערך בחוג סגול לנוירוביולוגיה מצאו החוקרים לראשונה כי קיים חיבור בין האזורים במוח האחראים על זיכרון של טעם המגיע בהקשר שלילי  לבין האזורים במוח האחראים על עיבוד זיכרון המקום והזמן בהם התרחשה החוויה החושית. כאשר נחווה טעם חדש שלא בקונטקסט שלילי הקשר הזה אינו קיים.

המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

01 אוק' 2014

פרח השבוע: החצב

החצב, כמו מודיע בהתרסה זקופה שאי אפשר להתעלם ממנה, כי הסתיו הגיע: " בכאב חושק שניו, לאט עולים / החצבים כמו שבלולים על גבעולים / הנה הסתו, כמעט עכשיו וכאן " עמירה הגני / *). שמותיו הערביים של החצב - "מבשר הגשם", "סימן השנה", מאזני השנה", "קנה הרטיבות" ו"אות השנה" - משקפים את האמונה העממית שפריחתו מנבאת את כמות הגשם הצפויה בשנה הקרובה - פריחה שופעת היא סימן לשנה ברוכה ואילו פריחה מצערה היא אות לשנה שחונה. האמת הבוטנית בדיוק הפוכה, פריחה שופעת של החצבים עדות לשנה ברוכה שכבר הייתה ופריחה זעומה זו גזירתה של הבצורת שקדמה לכך.

החצבים הלבנים מתנשאים על אפרוריות הסתיו ונושאים בחובם את גזר דין הימים וחילוף העונות והן את בשורת הגשם. שרביטי הפריחה של החצב כמוהם כנרות זיכרון: שעה שכזאת נדלקים / על אדמת-הקברים הנעזבת / כל נרות-החצב הלבנים / אזכרת-נשמות עצובה.  נתן יונתן  / נרות החצב הלבנים).

הערבים מרבים להעתיק חצבים לבתי קברות, שמכונה בערבית, בין היתר, בשמות  "בסל אל-מייתין" כלומר "בצל המתים" ו"בסל אל מקברה" - בצל בית הקברות. לפי דבריהם, החצב מעמיק השורשים, מעביר את תפילות הנפטרים אל השמים בעמודי הפריחה הלבנים.

אין עדיין תגובות

לפוסטים הבאים »