tehuda

עמוד הבית

01 אוק' 2014

הניגון המיוחד של שפת הסימנים

השבוע מציינים בעולם את "שבוע החירש" ובמעבדה לחקר שפות הסימנים מפרסמים ממצאים של מחקר חדש שמוצא דמיון נוסף בין שפת הסימנים לשפה המדוברת: בדומה ל"ניגון" המיוחד שיש לשפות המדוברות, מתברר שגם לשפות סימנים יש את "הצליל" הייחודי להן, ובדומה לשפות מדוברות, "צליל" זה שונה משפה של קהילה אחת לשפה של קהילה אחרת, "העובדה שמצאנו שגם לשפות סימנים יש אינטונאציה ייחודית מראה שוב ששפת סימנים דומה במאפיינים שלה לכל שפה אנושית אחרת. מתברר שאינטונאציה היא מרכיב חיוני בכל שפה אנושית", אמרה פרופ' ונדי סנדלר, שהובילה את המחקר.

המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

01 אוק' 2014

על זיכרון, זמן ומרחב

אכלתם אוכל חדש לחלוטין והטעם החדש עשה לכם רע? אל תוותרו -אם תנסו את אותו המאכל במקום אחר המוח שלכם יהיה "סלחן" יותר לניסיון הנוסף. במחקר חדש שנערך בחוג סגול לנוירוביולוגיה מצאו החוקרים לראשונה כי קיים חיבור בין האזורים במוח האחראים על זיכרון של טעם המגיע בהקשר שלילי  לבין האזורים במוח האחראים על עיבוד זיכרון המקום והזמן בהם התרחשה החוויה החושית. כאשר נחווה טעם חדש שלא בקונטקסט שלילי הקשר הזה אינו קיים.

המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

01 אוק' 2014

פרח השבוע: החצב

החצב, כמו מודיע בהתרסה זקופה שאי אפשר להתעלם ממנה, כי הסתיו הגיע: " בכאב חושק שניו, לאט עולים / החצבים כמו שבלולים על גבעולים / הנה הסתו, כמעט עכשיו וכאן " עמירה הגני / *). שמותיו הערביים של החצב - "מבשר הגשם", "סימן השנה", מאזני השנה", "קנה הרטיבות" ו"אות השנה" - משקפים את האמונה העממית שפריחתו מנבאת את כמות הגשם הצפויה בשנה הקרובה - פריחה שופעת היא סימן לשנה ברוכה ואילו פריחה מצערה היא אות לשנה שחונה. האמת הבוטנית בדיוק הפוכה, פריחה שופעת של החצבים עדות לשנה ברוכה שכבר הייתה ופריחה זעומה זו גזירתה של הבצורת שקדמה לכך.

החצבים הלבנים מתנשאים על אפרוריות הסתיו ונושאים בחובם את גזר דין הימים וחילוף העונות והן את בשורת הגשם. שרביטי הפריחה של החצב כמוהם כנרות זיכרון: שעה שכזאת נדלקים / על אדמת-הקברים הנעזבת / כל נרות-החצב הלבנים / אזכרת-נשמות עצובה.  נתן יונתן  / נרות החצב הלבנים).

הערבים מרבים להעתיק חצבים לבתי קברות, שמכונה בערבית, בין היתר, בשמות  "בסל אל-מייתין" כלומר "בצל המתים" ו"בסל אל מקברה" - בצל בית הקברות. לפי דבריהם, החצב מעמיק השורשים, מעביר את תפילות הנפטרים אל השמים בעמודי הפריחה הלבנים.

אין עדיין תגובות

01 אוק' 2014

יום הכיפורים וחג הקורבן נופלים השנה באותו התאריך

יום הכיפורים היהודי ועיד אל-אד'חה המוסלמי יתקיימו השנה באותו המועד, ומכיוון שהאחד הוא יום של התכנסות וחשבון נפש והשני הוא חג של גילויי שמחה ויציאה אל המרחב החיצוני, יש חשש שהבורות של יהודים ומוסלמים לגבי מנהגי החגים של שכניהם יגרמו לאירועים אלימים ולמהומות, כך מזהיר פרופ' ראסם ח'מאיסי, ראש המרכז היהודי ערבי בנייר עמדה שכתב. לאור הסכנה הפוטנציאלית, מבקש פרופ' ח'מאיסי לעורר את המודעות הציבורית לנושא.

המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

29 ספט' 2014

תגליות מרשימות בחפירות בסוסיתא

עדות אילמת לרעידת האדמה הגדולה של שנת 363 לספירה– שלד של אישה ועליו תליון זהב בצורת יונה תחת רעפי הגג שקרס התגלה בעונת החפירות הנוכחית של חוקרי אוניברסיטת חיפה בסוסיתא. עוד התגלו בעונה הנוכחית: רגל שרירית וגדולה משיש והתחמושת הארטילרית שלפני 2000 שנים. "סוף סוף הנתונים מתחילים להתחבר לכדי תמונה היסטורית-ארכיאולוגית ברורה" אמר ד"ר מיכאל איזנברג, ראש המשלחת הבינלאומית של החפירות.

המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

לפוסטים הבאים »