tehuda

עמוד הבית

20 יולי 2016

פרח השבוע: אמיתה קייצית

מאת: מערך תהוד"ה קטגוריות: עמוד הבית

תפרחת האמיתה הקייצית היא מעין שמשיה הנסגרת כלפי פנים לאחר הפריחה, אגרוף קפוץ המגן על הזרעים שבתוכו. עם בוא הגשמים מתרככת הרקמה שבסיס הסוכך, עוקצי הפרחים נפשקים לצדדים והזרעים מתפזרים. "סידור" שכזה מונע את חשיפת הזרעים במשך הקיץ ומפיצם רק בעונה הנוחה לנביטה. לזרעים אין זיפים נוקשים כמו לרבים מבני המשפחה הנפוצים על ידי בעלי חיים והם מתפזרים במקום. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

19 יולי 2016

גישה חדשנית מוכחת לשיפור תפקוד ילדים להם הפרעת קשב וריכוז כבר בגיל 4

בחוג לריפוי בעיסוק באוניברסיטה פותחה גישה טיפולית חדשה לילדים עם הפרעת קשב וריכוז, שהוכחה מחקרית ככזו שמשפרת תפקוד וניהול עצמי של ילדים בגיל ארבע. "הייחוד של השיטה שלנו היא ההתמקדות בהורי הילדים, בתור מי שמעבירים בפועל את ההתערבות, ובתפקודים הניהוליים. השיטה לא רק שיפרה את תסמיני הפרעת הקשב והריכוז, אלא גם את תחושת המסוגלות של ההורים לסייע לילדיהם, מה שישפיע בוודאי על הדימוי העצמי של הילדים עצמם", אמרה כרמית פריש, שהשיטה פותחה ונבחנה מחקרית במסגרת עבודת הדוקטורט שלה בהנחיית פרופ' שרה רוזנבלום ופרופ' עמנואל תירוש . המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

13 יולי 2016

הגורמים המנבאים להגעת המדוזות לישראל - טמפרטורת המים ומחזור הירח

מאת: omri קטגוריות: עמוד הבית

אז מתי צריך להיזהר ממדוזות? נחילי המדוזות הגדולים מגיעים בעיקר בימים שבהם טמפרטורת הים נעה בין 28.2-30 מעלות ובתקופה של ירח מלא, כך עולה ממחקר חדש שנערך בחוג לניהול משאבי טבע וסביבה החושף לראשונה קשר בין הופעת נחילי המדוזות המגיעים לחופי ישראל לבין טמפרטורת הים ומחזור הירח. "ייתכן ומדוזות בודדות יגיעו גם בתנאים אחרים, אבל גילינו כי הנחילים המשמעותיים יגיעו בהינתן התנאים הנ"ל ולראיה, בתקופה זו היקפי הסתימות במערכות הקירור של מתקני חברת החשמל כתוצאה ממדוזות היו גבוהים לאין שיעור מתקופות אחרות בשנה", אמר אבי אלגזי, עובד ביחידת ניהול המערכת בחברת החשמל לישראל, שערך את המחקר. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

13 יולי 2016

פרח השבוע: צלקנית נאכלת

מאת: מערך תהוד"ה קטגוריות: עמוד הבית

הצלקנית הובאה ארצה ככל הנראה לפני קום המדינה, כצמח כיסוי לגינות. היא פולשת לאורך החוף, במיוחד בשני העשורים האחרונים, וממשיכה בדהירתה לכיבוש שטחים חדשים כפי שהיא עושה במדינות רבות. הצמח מתרבה נמרצות באמצעות שלוחות שלאורכן מתפתחים נצרים צעירים ואפילו נמדדו "שטיחים"  צפופים של הצלקנית באורך של 20 מטרים (צמח בודד ו"בנותיו") וקצב התפשטות של מטר לשנה. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

12 יולי 2016

מחקר גנטי בינלאומי מצא גן שהוא אחד מהמנבאים החזקים להתפרצות של מחלת סכרת סוג 2

מחקר גנטי בינלאומי שפורסם בכתב העת היוקרתי NATURE מצא בין מאות הגנים שחוזים התפרצות של סכרת מבוגרים, גן ששינוי בו מעלה בצורה משמעותית את הסיכוי לפתח סכרת מסוג 2, המחלה שהפכה להיות "המגפה" של העולם המערבי. "במקרים רבים, חיפשו חוקרים שינויים בגנים נדירים שיכולים להיות קשורים להתפרצות המחלה. במחקר הנוכחי מצאנו שדווקא שינויים בגנים הנפוצים הם אחראים כמעט ברובם על התפרצות המחלה. מעבר לכך, מצאנו ששינוי בגן ה- PAX4לא רק מעלה את הסיכוי לחלות בסכרת, אלא שהוא מעלה אותה לסיכון של כ-80%. היתרון בכך הוא שלחלק גדול מהחולים – וממי שיחלה בסכרת מסוג 2 בעתיד - יש את הגן הזה וכך הוא הופך למנבא להתפתחות המחלה שרלוונטי לציבור גדול ואזי יותאם אורך חיים למניעת המחלה או טיפול מותאם אישית בהופעת המחלה ע"י פיתוח תרופה המכסה על העדר המרכיב החסר כתוצאה מהגן הבעייתי", אמר פרופ' גיל עצמון, ראש המעבדה לחקר הגנטיקה והאפיגנטיקה של הזקנה ואריכות חיים בחוג לביולוגיה של האדם ומכון איינשטיין בניו-יורק, שהיה שותף למחקר שכלל למעלה מ-300 חוקרים מכל העולם. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

לפוסטים הבאים »