tehuda

עמוד הבית

21 ינו' 2015

נחיל מדוזות גדול במיוחד הגיע במפתיע לחופי הצפון

נחיל גדול של מדוזות ממין חוטית נודדת, ברובן גדולות (40 – 70 ס"מ) נראה בימים האחרונים מול חופי אכזיב ונהרייה בצפון הארץ. הנחיל שהינו חריג בגודלו לשלב זה של העונה הגיע, ככל הנראה מצפון כתוצאה מזרם צפוני שהוביל את המדוזות לחופינו, אמר ד"ר דרור אנג'ל מומחה לאקולוגיה ימית מהחוג לציוויליזציות ימיות מאוניברסיטה. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

21 ינו' 2015

פרח השבוע: יקינטון מזרחי

מאת: מערך תהוד"ה קטגוריות: עמוד הבית

רבים מכירים את היקינטון, קודם מהגינות והעציצים ורק אחר כך מהטבע. תחילת תִּרבות הצבעונים נעשתה בטורקיה וכאשר נפטר הסולטן מוראד השלישי, בשנת 1595, שתל בנו האבל לא פחות  מחצי מיליון יקינטונים בחצר הארמון כדי שריחם המתוק והעז יקל על צערו. אין ספק שבשיר "פזמון ליקינטון", בו כתבה לאה גולדברג  "וּמָּחַר נֵצֵא כֻּלָּנוּ אֶל הַגַּן וְנִרְאֶה שָׁם אֶת הַפֶּרַח הַלָּבַן", התכוונה ליקינטון התרבותי. בטבע, לעומת זאת, הפרחים נעים מצבע תכלת עד כחול עז. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

20 ינו' 2015

האם גגות ירוקים ופאנלים סולאריים משתפים פעולה?

הסופה הגדולה אומנם שכחה ומזג האוויר עדיין קר, אבל באוניברסיטה לא קופאים על השמרים ומתכוננים לבוא השמש. במחקר ראשון מסוגו בישראל של המרכז לחקר גגות ירוקים מבקשים החוקרים לבדוק האם פאנלים סולאריים וגגות ירוקים משתפים פעולה. מרכז מחקר ע"ש קדס לאקולוגיה של גגות ירוקים בראשותו של פרופ' ליאון בלאושטיין בוחן את התרומות האפשריות של גג ירוק – גג ועליו צמחייה. עקב תהליכי העיור, המפחית את  מגוון המינים בעיר, גגות ירוקים עשויים להגדיל את המגוון הביולוגי  כמו גם את התועלת האנרגטית שגג כזה יכול להועיל לבעליו – כגון חסכון בעלות המיזוג או החימום. כעת מבקשים החוקרים, כחלק מעבודת הדוקטורט של ברכה שינדלר, לשלב לגג הירוק "הסטנדרטי" מאפיין ירוק נוסף – פאנלים סולאריים. לדבריו של ד"ר שי לוי, מנהל המרכז, ההשערה המחקרית היא שהגג הירוק מייצר אקלים קריר יותר, מה שמשפר את הפקת החשמל בימים חמים. הפאנלים הסולאריים, מצידם, אמורים לספק צל המהווה בית גידול מגוון יותר לצמחים ובעלי חיים. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

14 ינו' 2015

פרח השבוע: כרמלית נאה

מאת: מערך תהוד"ה קטגוריות: עמוד הבית

פרחיה של הכרמלית הנאה הם בתבנית "צלב מלטה". לצלב זה שמונה קצוות, האמורים לסמל את התכונות המציינות את אבירי המסדר: נאמנות, צדיקות, כנות, אומץ, כבוד ותהילה, בוז למוות, עזרה לעני ולחולה וכבוד לכנסייה. הצלב המלטזי הוא סמל  מסדר הכרמליטים הידועים גם כ"אבירי מלטה". נראה, אפוא, שהקשר של הכרמלית הנאה למסדר הכרמליטים אינו נכון, למרות הפיתוי הרב ל"סיפור יפה".   סביר הניח שמקור השם העברי בכך שמעניקיו התכוונו לתפוצתו הרבה בכרמל. שם זה מופיע לראשונה במגדיר לצמחי הארץ שהופיע ב- 1955. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

14 ינו' 2015

משתלם לתת ביטוי לרגשות חיוביים אותנטיים כלפי הזולת

עובדים בשירות לקוחות? עדיף שתביעו רגשות בטבעיות. הדחקה של רגשות בינאישיים חיוביים של עובדים כלפי הלקוחות פוגמת בשביעות הרצון של הלקוחות, כך התגלה לראשונה במחקר חדש שנערך על ידי פרופ' דנה יגיל מהחוג לשירותי אנוש באוניברסיטת חיפה ופורסם בכתב העת Motivation and Emotion. "הדחקה של רגשות בינאישיים חיוביים מנוגדת להתנהגות טבעית ביחסים חברתיים". אמרה החוקרת. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

לפוסטים הבאים »