tehuda

הודעות לעיתונות

23 נוב' 2015

קופי-אדם ממין בונובו תועדו לראשונה משתמשים בכלים קדם-חקלאיים קדמוניים, שוברים עצמות ותוקפים בחניתות

בפעם הראשונה במחקר מדעי נצפו קופי אדם ממין בונובו (גזע המקביל לשימפנזים) משתמשים בצורה מתוחכמת בכלים קדם חקלאים קדמוניים, באופן הדומה לדרך שחשבו עד כה שרק מיני האדם הקדמון השתמשו בה. בין היתר, נצפתה בפעם הראשונה בונובו המשתמשת בחניתות שיצרה בהקשר חברתי לצורכי תקיפה והגנה. "אני מאמין שהמחקר הנוכחי ישבור את המחסום התרבותי שלנו, בני האדם, לגבי היכולות והפוטנציאל הגלומים בקופי האדם בכלל ובשימפנזים והבונובואים בפרט", אומר איתי רופמן מהמכון לאבולוציה באוניברסיטה, שערך את המחקר (כמלגאי אדאמס של האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים). המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

16 נוב' 2015

" קביעת עונש מינימום למיידי אבנים לא יחולו על קטינים"

"קביעת עונש מינימום למיידי אבנים לא יחול על קטינים, לגבי קטינים יש הוראות ספציפיות בחוק הנוער שמדברות על כך ששום הוראת שעה שקובעת עונש חובה לא תחול על קטינים" כך אמר עו"ד רז נזרי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה בכנס שקיימה היום (יום א')  הפקולטה למשפטים באוניברסיטה. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

15 נוב' 2015

האוניברסיטה העניקה תואר ראשון לחניכי מחזור ח' של בוגרי תוכנית "חבצלות" היוקרתית של חיל מודיעין

האוניברסיטה העניקה תואר ראשון לחניכי מחזור ח' של בוגרי תוכנית "חבצלות", בטקס חגיגי ומרגש שנערך ביום חמישי האחרון במעמד ראש אגף המודיעין בצה"ל האלוף הרצי הלוי. "על מנת להתמודד עם תקופה מאתגרת זו, נדרשים אנשי מודיעין איכותיים מאד. רקע אקדמי מתאים, התבוננות על בעיות מזוויות שונות לצורך ניתוח המורכבות ועומק במקצוע המודיעיני, הם תנאים הכרחיים להצלחה. תוכנית "חבצלות" מעניקה יכולות אלה לאנשיה ואגף המודיעין הוא המרוויח העיקרי מכך. ליתר דיוק, מדינת ישראל היא המרוויחה. כמה גדולה השפעתו של קצין מודיעין צעיר כשהוא יוזם, בקיא ומקצועי. כמה כואבת טעותו כשאלה זועקים בהיעדרם",  אמר האלוף הלוי. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

15 נוב' 2015

מרצים בריטיים הגיעו לאוניברסיטה במחאה נגד החרם האקדמי

בתקופה שבה גוברים הקולות להטיל חרם אקדמי על מוסדות אקדמיים בישראל החליטו שלושה עשר מרצים מאוניברסיטאות מובילות בממלכה הבריטית כגון: אוקספורד, אסקס essex לעשות מעשה ולהגיע לכנס אקדמי שהתקיים בבבית הספר למדעי המדינה באוניברסיטה. "היה דיון ציבורי באיחוד מרצי האוניברסיטאות בקשר לחרם האקדמי על ישראל, חשבתי לעשות משהו אקטיבי בנושא הקריאות לחרם, יצרתי קשר עם קולגות שלי מאוניברסיטת חיפה ודנו באפשרות של הדברות משותפת וכתוצאה מכך אנחנו כאן היום", אמר פרופ' ריסטיאן לויניס מאוניברסיטת essex בבריטניה. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

11 אוק' 2015

אחד הגורמים שמשפיע בצורה משמעותית ביותר על יציאתן של נשים מוסלמיות ודרוזיות לעבודה הוא מגורים בישובים משותפים עם משפחות נוצריות

אחד מהגורמים המשפיעים ביותר על יציאתן של נשים מוסלמיות ודרוזיות לעבודה הוא מגורים בישובים משותפים עם משפחות נוצריות, כך עולה ממחקר חדש שנערך באוניברסיטה. "הנשים הנוצריות, אפילו בכפרים המרוחקים ביותר, יכולות להוות 'סוכנות חברתיות', שמשפיעות על הנשים האחרות בכפר לצאת לעבודה", אמר פרופ' מאיר יעיש ראש החוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, אחד מעורכי המחקר.מהנתונים שנאספו בשנים האחרונות בישראל ניתן לראות שלמרות שבישראל יש אחוז גבוה של נשים עובדות, רק רבע מהנשים המוסלמיות והדרוזיות נוטלות חלק במעגל העבודה. לדברי החוקרים, בחברה המוסלמית והדרוזית יש מאבק על מעמד הנשים ותפיסות מסורתיות לפיהן יש להגביל את השתתפות הנשים במרחב הציבורי עדין נפוצות בקרב חוגים רחבים.אחוז הנשים המוסלמיות והדרוזיות היוצאות לעבודה נע בין 44% - 11% בקרב יישובים מוסלמים ודרוזים. במחקר הנוכחי, אותו ערכו יחד עם פרופ' יעיש גם ד"ר יובל יונאי ופרופ' ורד קראוס מהחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה, ביקשו החוקרים למצוא את הסיבות להבדלים בין אחוז הנשים הדרוזיות והמוסלמיות היוצאות לעבודה בישובים השונים. בסך הכל, השתתפו במדגם 16,046 נשים מוסלמיות או דרוזיות בגילאים 44 – 18 מחמישים וארבעה ישובים בארץ, המהוות מדגם מייצג של האוכלוסייה הערבית בישראל.מתוצאות המחקר עולה, כי הימצאותן של קהילות נוצריות בישובים מעלה בצורה משמעותית את אחוז הנשים המוסלמיות והדרוזיות שיוצאות לעבודה, כשההשפעה של מגורים בישוב מעורב משמעותית יותר ככל שמדובר ביישוב קטן יותר. "בישוב גדול, מעל 10,000 תושבים, כל קבוצה ניצבת בפני עצמה וקיימים פחות קשרים בין אנשים מדתות שונות. ואילו בישובים קטנים יש קשרים גם בין אנשים מדתות שונות, זאת בכדי לספק את הצרכים הבסיסים הדרושים לאדם", הסביר פרופ' יעיש.עוד נמצא כי נשים גם עלייה במעמד הסוציו-אקונומי של היישוב משפיעה על אחוז הנשים המוסלמיות והדרוזיות היוצאות לעבודה, וכך גם רמת ההשכלה של האישה. מספר הילדים משפיע באופן שלילי, כך שככל שיש יותר ילדים קטנים בבית, כך יש פחות סיכוי שהאישה המוסלמית תצא לעבודה. "יציאת נשים מוסלמיות ודרוזיות לתעסוקה מחוץ לבית תלויה לא רק במאפיינים האישיים שלהן, אלא גם במאפיינים של הקהילות בהן הן חיות. כדי להאיץ את תהליך היציאה לתעסוקה של נשים מוסלמיות ודרוזיות צריך לחזק את הגורמים התומכים בשוויון נשים ביישובים מוסלמיים ודרוזים ולספק הזדמנויות תעסוקתיות הולמות שימשכו את הנשים להשתתף בכוח העבודה ויחלישו את ההתנגדויות לשינוי זה", סיכם פרופ' יעיש.

אין עדיין תגובות

לפוסטים הבאים »