tehuda

הודעות לעיתונות

08 אוג' 2016

נמצא קשר בין מנגנונים של זיכרון לבין עמידות למחלת האפילפסיה

מחקר חדש משותף לחוקרים מחוג סגול לנוירוביולוגיה באוניברסיטה וחוקרים אירופאים שפורסם בכתב העת Cerebral Cortex חשף מנגנון ביולוגי חדש שמצד אחד פוגע בסוג מאוד ספציפי של זיכרון ובאותו זמן מקנה עמידות למחלת האפילפסיה. "במוח הבריא כמו במוח החולה, יש חשיבות רבה ליחס בין פעילות תאי עצב שגורמת להעברת מידע לבין פעילות שגורמת לעיכוב העברת מידע.  אנחנו יודעים שפגיעה ביחס הזה עומדת בבסיס מחלות מוח שונות כדוגמת מחלות נוירו-התפתחותיות, ואפילפסיה. במחקר שלנו שהתכוון לבודד מרכיבים מולקולארים המשרתים היווצרות זיכרונות לטווח ארוך, נמצא שהשינוי המולקולארי שיצרנו יצר שינוי קל ביחס זה בהיפוקמפוס ובאופן מפתיע, גרם לעמידות להתקפי אפילפסיה ולכן פותח אפשרויות חדשות ליצירת תרופות למחלת האפלפסיה", אמרה תלמידת המחקר אלהאם טאהא ממעבדתו של פרופ' קובי רוזנבלום, שערכה את המחקר. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

04 אוג' 2016

יש דפוסים של עבודה מרובה שתורמת לבריאות של העובדים

לא כל עבודה של שעות מרובות היא התמכרות ויש עבודה מרובה שאפילו מסייעת לבריאות: מחקר חדש שנערך באוניברסיטה מצא שיש אנשים שעובדים מעל ל-50 שעות שבועיות אבל לא רק שהם לא מכורים לעבודה, הם גם פחות לחוצים, פחות נמצאים בקונפליקט לגבי היחסים עם המשפחה ואף חשים בריאים יותר בהשוואה לעובדים "רגילים". "מטרת המחקר היא להרחיב מעבר להגדרה המסורתית לפיה כל מי שעובד שעות מרובות עושה זאת מרצון, כסוג של התמכרות לעבודה, וכי יש מצבים שונים שגורמים לעבודה של שעות מרובות", אמר פרופ' יצחק הרפז, מעורכי המחקר. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

02 אוג' 2016

החרדה מהמוות בקרב ערביי ישראל הייתה גבוהה באופן משמעותי מחרדת המוות בקרב היהודים

מחקר חדש שנערך באוניברסיטה מיד בתום מלחמת לבנון השנייה ומבצע עופרת יצוקה מצא כי רמות חרדת המוות בקרב ערביי ישראל הייתה גבוהה באופן משמעותי מזו שדווחה בקרב האוכלוסייה היהודית. "במלחמת לבנון השנייה ובמבצע עופרת יצוקה האוכלוסייה הערבית בצפון ובדרום הארץ הופתעה לגלות שהיא מותקפת ע"י אחיה ממדינות ערב וחשה חוסר אונים  מוחלט. מצב זה יחד עם העובדה שהיו בקרב אוכלוסייה זו פצועים והרוגים, גרמה להשפעות פסיכולוגיות משמעותיות בקרב ערביי ישראל", אמרה עורכת המחקר  ד"ר פנינה (פיצי) רון. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

26 יולי 2016

דנ"א קדום מלמד על ההיסטוריה הגנטית המורכבת של החקלאים הקדומים בעולם

מחקר ה-DNA האנושי הקדום ביותר במזרח התיכון, כולל מאתרים בישראל, שפורסם היום בכתב העת היוקרתי NATURE מצא שעם תחילת המהפכה החקלאית, לפני כ-12 אלף שנים, היו באזור שלוש אוכלוסיות מובחנות גנטית זו מזו: אוכלוסייה באיראן, אוכלוסייה בלבאנט (ישראל וירדן) ו אוכלוסייה באנטוליה (תורכיה). "ידענו שבמהלך אלפי השנים שלאחר ראשית המהפכה החקלאית היו הגירות רבות במזרח הקדום ובאירופה, וכתוצאה מכך נוצרו אוכלוסיות חדשות 'מעורבבות' גנטית, אבל לא ידענו מה קורה ממש בערש המהפכה – היכן ומתי שהכול התחיל. כעת אנו יודעים, למשל, שאבות-אבותינו, החקלאים המקומיים, התפתחו כאן בישראל, והם לא צאצאים של קבוצה אתנית שמגיעה מאזור אחר ומביאה איתה את סודות החקלאות – כמו שקרה באירופה למשל", אמר פרופ' דני נדל מן המכון לארכיאולוגיה ע"ש זינמן באוניברסיטה, אחד השותפים במחקר. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

19 יולי 2016

גישה חדשנית מוכחת לשיפור תפקוד ילדים להם הפרעת קשב וריכוז כבר בגיל 4

בחוג לריפוי בעיסוק באוניברסיטה פותחה גישה טיפולית חדשה לילדים עם הפרעת קשב וריכוז, שהוכחה מחקרית ככזו שמשפרת תפקוד וניהול עצמי של ילדים בגיל ארבע. "הייחוד של השיטה שלנו היא ההתמקדות בהורי הילדים, בתור מי שמעבירים בפועל את ההתערבות, ובתפקודים הניהוליים. השיטה לא רק שיפרה את תסמיני הפרעת הקשב והריכוז, אלא גם את תחושת המסוגלות של ההורים לסייע לילדיהם, מה שישפיע בוודאי על הדימוי העצמי של הילדים עצמם", אמרה כרמית פריש, שהשיטה פותחה ונבחנה מחקרית במסגרת עבודת הדוקטורט שלה בהנחיית פרופ' שרה רוזנבלום ופרופ' עמנואל תירוש . המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

לפוסטים הבאים »