tehuda

ארכיון לחודש ינואר, 2014

29 ינו' 2014

גנום קרוב-רחוק

מאת: מערך תהוד"ה קטגוריות: עמוד הבית

האצטלניים הם החוליה המקשרת בין בעלי החיים חסרי החוליות לבין בעלי החוליות (יונקים, עופות, זוחלים, דו-חיים ודגים). אלה בעלי חיים קטנים, חסרי יכולת תנועה, החיים בים. בדומה לחסרי חוליות אחרים, אין לאצטלניים שלד. מצד שני, לראשן שלהם יש מיתר גב המכיל את חוט השדרה (כפי שרואים בתמונה למטה), ובכך הם דומים לאדם וליתר בעלי החוליות.  מהי המשמעות הגנטית של הדמיון הזה?

מעוניינים לקרוא עוד ? עברו לבלוג של ביולוגיה וסביבה של אוניברסיטת חיפה -אורנים.

אין עדיין תגובות

29 ינו' 2014

זלזלת הקנוקנות – מסתירת הנמלטים

מאת: מערך תהוד"ה קטגוריות: עמוד הבית

קשה שלא להחמיץ את  פרחי הפעמון הלבנים- ירוקים הגדולים (עד 5 ס"מ), הריחניים  והנוטים כפי מטה של הזלזלת. הזלזלת  מטפסת בעזרת  ה"קנוקנות"  (שהן הפטוטרות דמויות החוט של העלים מהשנה שעברה) המסתלסלות על ענפים של עצים  אחרים ונתפסות בהם. לעתים הפריחה כה צפופה כמו עטו העצים "שמלת כלולות".

הפרחים הנטויים כלפי מטה מגנים בפני הגשם הן על האבקה המתפוצצת במים והן על הצוף. בעונה זו  מעטים החרקים המבקרים את  הפרחים  וה"פיצוי" הוא משך הפריחה של פרח בודד המגיע ל- 9 ימים. המאביקים הם בעיקר דבורי דבש, דבורי אדמה (בומבוס) וזבובים אוספי אבקה  (זבובי –רחף).

מי שהחמיץ את הפריחה אינו יכול להתעלם מהזרעים הנושאים ציציות ארוכות דמויות משי מבריק  והמקנות לצמחים מראה "קטיפתי" מיוחד. שערות אלו  מסייעות  לתפוצה באמצעות הרוח.

המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

29 ינו' 2014

איך נברא היקום יש מאין?

מאת: מערך תהוד"ה קטגוריות: עמוד הבית

האם אפשרית בריאה של עולם יש מאין? מה היה לפני המפץ הגדול בעקבותיו נוצר היקום? תיאוריה חדשנית שהוצגה על ידי ד"ר מאיה לינקולן וד"ר אבי וסר, מהמרכז לחקר ארגונים וניהול המשאב האנושי, מספקת מענה מקיף בנוגע לאחת מהשאלות המרכזיות והעתיקות ביותר של המדע. התיאוריה, “Creatio ex Nihilo” , שפורסמה בכתב העת היוקרתי Physics of the Dark Universe מהווה פריצת דרך בתחום הפיזיקה, היא מתבססת על עקרונות מחקר מעולם מערכות המידע – תחום התמחותם של שני החוקרים, ומסבירה כיצד היקום נוצר מ"כלום".

המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

29 ינו' 2014

האוניברסיטה זכתה בתרומה של כ-25 מיליון שקלים מקרן הלמסלי היוקרתית להקמת המרכז לחקר הים התיכון

האוניברסיטה זכתה בתרומה של כ-25 מיליון שקלים מקרן הלמסלי היוקרתית להקמת מרכז הלמסלי לחקר הים התיכון, תחום שקיבל תנופה לאחרונה בעקבות גילויי הגז מול חופי ישראל. "התרומה מבטאת הבעת אמון של אחת הקרנות המובילות בעולם באיכות והמצוינות של אוניברסיטת חיפה ומדגישה עוד יותר את העובדה כי מדובר באוניברסיטה המובילה בישראל בתחום חקר הים. הקמת המרכז תאפשר לאוניברסיטת חיפה להעמיק את המחקר הימי, ובכך לחזק אסטרטגית את מדינת ישראל כולה, באמצעות הקמת מעבדות חדישות, כולל רכישת ציוד טכנולוגי מתקדם למחקר תת ימי, קליטת מדענים חוזרים מובילים בחקר הים, קליטת תלמידי מחקר ועוד", אמר נשיא האוניברסיטה עמוס שפירא.

המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

26 ינו' 2014

מצב הרוח, מצב הבורסה

במחקר חדש שנערך באוניברסיטה נמצא שמניות שמונפקות לציבור בקיץ ובאביב, ימים בהם שעות האור ביממה מתארכות, עולות לאחר ההנפקה יותר ממניות שמונפקות בימי החורף החשוכים  והעגמומיים. מסתבר ש"דיכאון עונתי" משפיע גם על מחירי מניות בבורסה: מניות שהונפקו בסתיו ובחורף, כשהימים קצרים יותר ושעות האור מתקצרות, עלו לאחר ההנפקה פחות ממניות שהונפקו בעונות האביב והקיץ. עוד עולה מהמחקר כי כעבור מספר חודשים, ביצועי המניות המצטברים התאזנו, מה שמחזק עוד יותר את הסברה שלשעות האור ביממה בשלב ההנפקה הייתה השפעה על הביצועים.

המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

לפוסטים הבאים »