tehuda

ארכיון לחודש יוני, 2015

29 יוני 2015

פרח השבוע: שיח אברהם מצוי

מאת: מערך תהוד"ה קטגוריות: עמוד הבית

כבר מימי קדם, הצמח ידוע כסמל לצניעות וככזה שמדכא את היצר המיני. נשים ביוון העתיקה פיזרו ענפים מהצמח על מנת לשמר את צניעותן ולפי פליניוס, חוקר הטבע הרומי, פירות הצמח הם סמל לנאמנות, לכן הונחו על מיטותיהן של החיילים שיצאו לקרב. נזירים באירופה של ימי הביניים השתמשו בפירות השיח להשקטת היצר וכתחליף לפלפל, והצמח כונה, בהתאם, "פלפל הנזירים". ואכן, הפירות מכילים חומרים המשפיעים על מערכת הרבייה של האדם והוא נמצא בשימוש נרחב ברפואת העשבים, החל מהסדרת אורח נשים וכלה בהגברת שפיעת החלב והסדרת מערכת העיכול. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

29 יוני 2015

"להעריך את התאריך" - פרק א'

סדרת סרטונים חדשה בהגשת רב בית הכנסת של האוניברסיטה, הרב ד"ר יוסף שטמלר, יוצאת לאור. בכל פרק יעסוק הרב בחג או מועד אחר בלוח השנה העברי.

הפרק הראשון עוסק בימי הזיכרון - אובדן עצמאות ישראל וחורבן בית המקדש.

אין עדיין תגובות

24 יוני 2015

אורחת מיפן: המדוזה החדשה שמעידה על השינויים שעובר הים התיכון

תכירו את האורחת שזוהרת בצבע ירוק זרחני: מדוזה חדשה שהגיעה אלינו מיפן ונצפתה בפעם הראשונה בים התיכון במסגרת סקר שגרתי שערך ד"ר גור מזרחי, חוקר בבית הספר למדעי הים ע"ש ליאון צ'רני, במעבדה של ד"ר דן צ'רנוב: ה-Aequorea macrodactyla (Cnidaria Hydrozoa), שנחשבת נפוצה דווקא בים יפן. הבשורות הטובות: היא לא מסוכנת לאדם. הבשורות הרעות: הגעתה מבשרת שאורחים הרבה יותר מסוכנים יכולים להגיע גם כן. "זוהי מדוזה ייחודית במיוחד, מכיוון שהיא מכילה חלבון בצבע ירוק זרחני, אשר למרות תיאוריות רבות, נוכחותו ותפקידו עדיין לא ברורים למדע. למרות גופה הקטן – כמה סנטימטרים בודדים – היא נחשבת לזללנית של פלנקטון וסרטנים קטנים, אך אפשר להישאר רגועים – היא אינה מסוכנת לבני האדם", אמר ד"ר מזרחי. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

24 יוני 2015

גם על פי פסיקות בתי הדין לעבודה: תפקיד הגברים לפרנס; תפקיד הנשים לגדל את הילדים

פסיקות בתי הדין לעבודה על פי סעיף "זכויות הורה" מחזקות את התפיסות שלפיהן תפקיד הגברים הוא לפרנס ותפקיד הנשים לגדל ילדים, כך עולה ממחקר חדש שפרסמה עו"ד ד"ר יפעת מצנר-חרותי, מהתכנית ללימודי נשים ומגדר לתואר שני באוניברסיטה. "תפיסה זו מקבלת ללא עוררין את הדרישה של עבודה בשעות ארוכות, באופן שמקשה מאד על אימהות ואבות להצליח לשלב בין עבודה למשפחה", היא טוענת. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

24 יוני 2015

פרח השבוע: אזוב מצוי

מאת: מערך תהוד"ה קטגוריות: עמוד הבית

עלי האזוב מכילים שמנים אתריים הקרויים קרבקרול ותימול, שהוכחו כקוטלי חיידקים וזה השימוש בצמח מזה ימים רבים. האזוב מופיע במקורותינו בשלושה הקשרים שונים: כסמל הצניעות, להזיית דם הקורבנות ולטיהור: "וְלָקַח אֵזוֹב וְטָבַל בַּמַּיִם, אִישׁ טָהוֹר, וְהִזָּה עַל-הָאֹהֶל וְעַל-כָּל-הַכֵּלִים, וְעַל-הַנְּפָשׁוֹת אֲשֶׁר הָיוּ-שָׁם …"(במדבר, י"ט:י"ח); לטהרת מצורעים: "וְיָצָא, הַכֹּהֵן, אֶל-מִחוּץ, לַמַּחֲנֶה; וְרָאָה, הַכֹּהֵן, וְהִנֵּה נִרְפָּא נֶגַע-הַצָּרַעַת, מִן-הַצָּרוּעַ. וְצִוָּה, הַכֹּהֵן, וְלָקַח לַמִּטַּהֵר שְׁתֵּי-צִפֳּרִים חַיּוֹת, טְהֹרוֹת; וְעֵץ אֶרֶז, וּשְׁנִי תוֹלַעַת וְאֵזֹב". (ויקרא, י"ד:ג'-ד') ולחיטוי: "תְּחַטְּאֵנִי בְאֵזוֹב וְאֶטְהָר תְּכַבְּסֵנִי וּמִשֶּׁלֶג אַלְבִּין". (תהלים, נ"א:ט'). המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

לפוסטים הבאים »