tehuda

ארכיון לחודש אוקטובר, 2015

27 אוק' 2015

פרח השבוע: פטל קדוש

מאת: מערך תהוד"ה קטגוריות: עמוד הבית

הפטל מתוק והוא מלווה מעיינות, גדות נחלים ומקומות לחים. הפטל ידוע כבעל תכונות רפואיות רבות. לא מפתיע הדבר שנתן יונתן כולל אותו בין הצמחים המביאים מרפא גם  לנפש: "מַשְׁקֶה שֶׁל עַפְצֵי-אַלּוֹן מָרִים, עֲלֵי טַיּוּן / מִן הָעַמּוּד מֵהַקּוּרֵין מִמַּארְג' עַיוּן./ קְצַת פֶּטֶל, דֻּבְדְבָן, טַרְפֵּי-תִּדְהָר / מִן הַמָתוֹק וְהַמָּלוּח וְהַמָּר". שם המין "קדוש" מקורו במסורת עתיקה המזהה אותו עם הסנה ("וְהִנֵּה הַסְּנֶה בֹּעֵר בָּאֵשׁ וְהַסְּנֶה אֵינֶנּוּ אֻכָּל"; שמות ג' ,ב'). למנזר סנטה קתרינה שבסיני קוראים "מנזר הסנה בוער", מכיוון שלפי מקור נוצרי, העלה המורכב משלושה עלעלים (לא תמיד), מסמל את השילוש הקדוש ויש הרואים במיץ הפרי את דמו של ישו. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

21 אוק' 2015

פרח השבוע: עפרית אירופית

מאת: מערך תהוד"ה קטגוריות: עמוד הבית

צמח גדרות אבנים ומקומות מופרעים שאינו מעורר תשומת לב למרות מיעוט הצמחים הפורחים בקיץ. מבט מקרוב מגלה את יפי פרחיו ואת הפסים הסגולים, נתיבי הצוף המכוונים את המאביקים (בעיקר פרפרים ודבורים) למרכז הפרח, שם מופרש הצוף - אמנם בכמות קטנה אך בעונה שחונה זו אין מדקדקים וכל טיפת סוכר היא יקרת ערך. שם הסוג מציין בלוטות בצבע העופרת המופיעות על הגביע. בלוטות אלו מפרישות חומר רירי דביק ויש הסבורים שזו הגנה בפני שודדי צוף (בעיקר נמלים). מחקר הראה ששערות אלו דומות במבנן ובהפרשתן לשערות המצויות בצמחים טורפים ומניחים שיש כאן צעד אבולוציוני לקראת ההתפתחות של טריפה. חומר בשם "פלומבגין" (על שמו הלועזי של הסוג) נמצא בשערות של  צמחים טורפים רבים. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

14 אוק' 2015

פרח השבוע: חבצלת קטנת פרחים

מאת: מערך תהוד"ה קטגוריות: עמוד הבית

בעונה זו של השנה, בסוף הקיץ ותחילת הסתיו, פורחים כ-25 מיני צמחים "מבשרי  הסתיו" שרובם צמחי בצל ופקעת. הפריחה היא לפני הגשם וללא עלים ונעשית על חשבון מלאי המזון שנצבר בעונה הקודמת. לרבים מהם פרחים גדולים (כמו חבצלת החוף ומיני סתוונית וכרכום) והם מיעוטי  צוף, יחסית לאלו הפורחים בעונות אחרות. סבורים שבעונה זו, בה מועטים החרקים המאביקים, חשוב יותר לפרחים ל"התגלות" ממרחק מאשר להציע גמול הולם ולעמוד בתחרות עם פרחים אחרים. בעונות אחרות נמצא קשר בין גודל הפרח לכמות הגמול. נראה שכאשר יש מתחרים רבים על שירותי האבקה, חשוב שהפרסומת תהיה "אמינה". סביר שהמבקרים  יגלו את אי-ההתאמה שבין גודל הפרח לגמול המוצע, יימנעו מביקורים נוספים והפרחים יפסידו בתחרות. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

11 אוק' 2015

אחד הגורמים שמשפיע בצורה משמעותית ביותר על יציאתן של נשים מוסלמיות ודרוזיות לעבודה הוא מגורים בישובים משותפים עם משפחות נוצריות

אחד מהגורמים המשפיעים ביותר על יציאתן של נשים מוסלמיות ודרוזיות לעבודה הוא מגורים בישובים משותפים עם משפחות נוצריות, כך עולה ממחקר חדש שנערך באוניברסיטה. "הנשים הנוצריות, אפילו בכפרים המרוחקים ביותר, יכולות להוות 'סוכנות חברתיות', שמשפיעות על הנשים האחרות בכפר לצאת לעבודה", אמר פרופ' מאיר יעיש ראש החוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, אחד מעורכי המחקר.מהנתונים שנאספו בשנים האחרונות בישראל ניתן לראות שלמרות שבישראל יש אחוז גבוה של נשים עובדות, רק רבע מהנשים המוסלמיות והדרוזיות נוטלות חלק במעגל העבודה. לדברי החוקרים, בחברה המוסלמית והדרוזית יש מאבק על מעמד הנשים ותפיסות מסורתיות לפיהן יש להגביל את השתתפות הנשים במרחב הציבורי עדין נפוצות בקרב חוגים רחבים.אחוז הנשים המוסלמיות והדרוזיות היוצאות לעבודה נע בין 44% - 11% בקרב יישובים מוסלמים ודרוזים. במחקר הנוכחי, אותו ערכו יחד עם פרופ' יעיש גם ד"ר יובל יונאי ופרופ' ורד קראוס מהחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה, ביקשו החוקרים למצוא את הסיבות להבדלים בין אחוז הנשים הדרוזיות והמוסלמיות היוצאות לעבודה בישובים השונים. בסך הכל, השתתפו במדגם 16,046 נשים מוסלמיות או דרוזיות בגילאים 44 – 18 מחמישים וארבעה ישובים בארץ, המהוות מדגם מייצג של האוכלוסייה הערבית בישראל.מתוצאות המחקר עולה, כי הימצאותן של קהילות נוצריות בישובים מעלה בצורה משמעותית את אחוז הנשים המוסלמיות והדרוזיות שיוצאות לעבודה, כשההשפעה של מגורים בישוב מעורב משמעותית יותר ככל שמדובר ביישוב קטן יותר. "בישוב גדול, מעל 10,000 תושבים, כל קבוצה ניצבת בפני עצמה וקיימים פחות קשרים בין אנשים מדתות שונות. ואילו בישובים קטנים יש קשרים גם בין אנשים מדתות שונות, זאת בכדי לספק את הצרכים הבסיסים הדרושים לאדם", הסביר פרופ' יעיש.עוד נמצא כי נשים גם עלייה במעמד הסוציו-אקונומי של היישוב משפיעה על אחוז הנשים המוסלמיות והדרוזיות היוצאות לעבודה, וכך גם רמת ההשכלה של האישה. מספר הילדים משפיע באופן שלילי, כך שככל שיש יותר ילדים קטנים בבית, כך יש פחות סיכוי שהאישה המוסלמית תצא לעבודה. "יציאת נשים מוסלמיות ודרוזיות לתעסוקה מחוץ לבית תלויה לא רק במאפיינים האישיים שלהן, אלא גם במאפיינים של הקהילות בהן הן חיות. כדי להאיץ את תהליך היציאה לתעסוקה של נשים מוסלמיות ודרוזיות צריך לחזק את הגורמים התומכים בשוויון נשים ביישובים מוסלמיים ודרוזים ולספק הזדמנויות תעסוקתיות הולמות שימשכו את הנשים להשתתף בכוח העבודה ויחלישו את ההתנגדויות לשינוי זה", סיכם פרופ' יעיש.

אין עדיין תגובות