tehuda

ארכיון לחודש ינואר, 2016

26 ינו' 2016

פרח השבוע: שקד מצוי

מאת: מערך תהוד"ה קטגוריות: עמוד הבית

השקד פורח בעיצומו של החורף כאשר מועטה הפריחה ומהווה מקור צוף חשוב עבור דבורי הדבש בעונה זו. מסתבר שהן "אינן משתגעות" על צוף פרחי השקד וכאשר מופיעים מיני פרחים אחרים המציעים צוף, הן נוטשות אותם. צוף פרחי השקד מכיל חומר רעיל בשם אמיגדלין, המצוי בשקדים מרים. סבורים שתכונה זו מרחיקים מעל הפרח מבקרים לא רצויים, בעוד דבורת הדבש מעדיפה צוף "מורעל" זה, כל עוד אין מקורות צוף אחרים. מניחים שהשקד מבטיח את שירותיהן של דבורי הדבש הן בהקדמת הפריחה לעומת צמחים אחרים ואז יש פחות תחרות ביניהם, והן בתכולת האמיגדלין בצוף אותו מוכנות דבורי הדבש "לסבול" והעשוי להרחיק מאביקים אחרים. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

25 ינו' 2016

ניצולי שואה נמצאים בסיכון גבוה לפתח סכיזופרניה

ניצולי שואה נמצאים בסיכון גבוה לפתח  סכיזופרניה, כך עולה ממחקר מקיף שנערך באוניברסיטה. "החשיפה לטראומות שונות למשך תקופות ארוכות והסבל שהניצולים חוו בזמן השואה העלו את הסיכון לפתח סכיזופרניה. מדובר בשילוב השפעות שהתרחשו במהלך ההיריון ואחרי הלידה", אמר פרופ' סטיבן לוין שערך את המחקר. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

25 ינו' 2016

הצבעה בקלפי היא אירוע מלחיץ – יש לאפשר הצבעה מהבית

הצבעה בקלפי עשויה להיות אירוע מלחיץ אשר גורם אפילו לשינויים במדדים ההורמונאליים שלנו, אך ניתן להוריד לחץ זה באמצעות הצבעה מהבית -  כך עולה ממחקר חדש משותף לחוקרים מהאוניברסיטה ומאוניברסיטת נברסקה ואשר פורסם בכתב העת PLOS ONE. "ישנם אנשים אשר נמנעים מלצאת ולהצביע בקלפי בגלל הלחץ שההצבעה הפומבית גורמת להם. עבור אנשים אלה הצבעה מהבית עשויה להיות פתרון שיאפשר להם לממש את זכותם הדמוקרטית", אמר ד"ר ישראל ויסמל מנור מבית הספר למדעי המדינה מהאוניברסיטה שערך את המחקר. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

14 ינו' 2016

פרח השבוע: עולש כחול

מאת: מערך תהוד"ה קטגוריות: עמוד הבית

זרעי העולש נובטים לאחר הגשמים הראשונים ופורח באביב ובקיץ. העלים נאספים בעיקר לסלט נחשב ביותר. העולש הוא "צמח יום ארוך": אם נקצר את היום לנבטים (על ידי כיסוי בד שחור), הצמח יפתח גבעול גבוה, ירבה עלים רחבים והפריחה תעוכב.  היום הקצר הוא איתות לצמח שזו עונת הצמיחה ועדיין לא הגיע הזמן לפרוח. אם ינבוט הזרע באביב או בקיץ, כאשר הימים ארוכים, תוך שבועיים-שלושה הוא "יעבור למצב פריחה" כאשר הצמח בגובה של מספר סנטימטרים וכמעט ללא עלים. לעולש "דו-פרצופיות עונתית" - בחורף עליו רכים, רחבים וצמודים לקרקע ובקיץ מראהו "שלדי", הצמחים גבוהים, בעלי עלים קטנים  וגבעולים הנושאים תפרחות מרובות פרחים בצבע תכלת. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

13 ינו' 2016

פרח השבוע: סולנום שחור

מאת: מערך תהוד"ה קטגוריות: עמוד הבית

ישנם צמחים ששמותיהם, במיוחד העממיים שבהם, מעידים על תכונותיהם. הסולנום השחור מכונה בערבית: "ענב הנחש", "עגבניית הנחש" ו"ענבי שועל" - שני השמות הראשונים מרמזים על הרעילות (ארסי כמו נחש) ואילו השם השלישי כמו מעיד "רק השועל יאכל את הפרי". הצמח, על כל חלקיו, נחשב כרעיל ביותר. שם ערבי נוסף הוא "סמוה" מלשון סם. בשפה זו המשמעות היא תמיד שלילית, בעוד בעברית מבחינים בין "סם חיים" ל"סם מוות". הצמח נחשב כ"בית מרקחת צמחי" ומיוחסות לו תכונות ריפוי רבות במיוחד כנגד דלקות, כאבים ולהרגעה. באירופה היה נהוג להניח עלי סולנום שחור בעריסות הילדים כדי להרדימם. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

לפוסטים הבאים »