tehuda

ארכיון לחודש פברואר, 2016

25 פבר' 2016

פרח השבוע: כוכבית מצויה

מאת: מערך תהוד"ה קטגוריות: עמוד הבית

לכאורה, מדובר ב"צמח צנוע" שנחבא אל הכלים ובעל פרחים בלתי בולטים בעליל, אולם מדובר באחד ממאה העשבים הרעים ביותר בעולם. הצמח מצוי כמעט בלעדית בבתי גידול מעשה ידי האדם ובמיוחד בגינות ובשדות, שם הוא מתרבה בתנאים הנוחים ועשוי לקיים כמה דורות בשנה. המדובר בצמח פלשן ומהיר צמיחה התופס את השטח לפני שצמחי התרבות הגיעו למלוא התפתחותם, ובכך הוא מתחרה בהם בהצלחה. גם ההדברה על ידי קוטלי עשבים אינה מצליחה להדבירו כליל ומדי פעם מופיעים זנים עמידים לחומרים השונים, כך הצמח "מתחכם" לחקלאות המודרנית. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

24 פבר' 2016

ניתן לזהות העדפת רגל בתינוקות בראשית ההזדקפות

תינוקות בהתפתחות הטיפוסית  פועלים באופן א-סימטרי בפעילות הגפיים התחתונות בשלב ההיעמדות, בניגוד לתפיסה המקובלת הטוענת לסימטריה, כך עולה ממחקר חדש שנערך באוניברסיטה . "ישנה חשיבות רבה להכרת התופעה מההיבט הקליני, מאחר וקלינאים מתייחסים לסימטריות כמצב התקין ולהעדפת רגל כבעיה הדורשת טיפול", אמרה ד"ר אסנת עטון -עיני מהחוג לפיזיותרפיה באוניברסיטת חיפה שערכה את המחקר בהנחייתה של פרופסור ענת שר ראש החוג לחינוך והתפתחות האדם באוניברסיטה. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

17 פבר' 2016

פרח השבוע: סרפד הכדורים

מאת: מערך תהוד"ה קטגוריות: עמוד הבית

הסרפד הוא צמח מעזבות ואשפתות טיפוסי שהצלחתו תלויה בריכוז החנקן ברקע, וכאשר "טוב לו" הוא עשוי להגיע לקומת אדם. עלי הסרפד מכוסים בשערות המכילות חומצת נמלים. מגע בעלה גורם לשבירת ראש השערה דמוית המחט, הרעל מוזרק אל העור וגורם לתחושת צריבה עזה. מגע נרחב עשוי לגרום להופעת שלפוחיות ולדלקות, מכאן שמו הערבי: "עשב האש" או ה"שורף". מנגנון זה הוא התגוננות הצמח בפני אוכליו הן זחלי חרקים והן בהמות. במין סרפד אחר הראו שככל שגדלה הרעיה והנזק לצמח כן רבתה צפיפות השערות הצורבות - עדות לחשיבותן בהגנת הצמח. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

16 פבר' 2016

רוב הציבור לא מתנגד לפרקטיקות רפואיות בלתי מוסריות כמו פרוטקציות או רפואה שחורה

27% מהציבור בישראל יפעילו פרוטקציה על מנת לקבל שירותי בריאות מועדפים להם או לבני משפחותיהם ו-42% מהציבור מאמינים כי רוב האנשים בישראל ישלמו באופן חשאי לרופאים תשלום לא פורמלי (רפואה שחורה) בכדי לשפר את מצבם הבריאותי, כך עולה ממחקר שנערך במרכז לניהול ומדיניות ציבורית באוניברסיטת חיפה בשיתוף עם המחלקה למנהל ומדיניות ציבורית, באוניברסיטת בן-גוריון. "רב הציבור מתנגד לשימוש ב'תשלומים מיוחדים' לרופאים ואף מתנגד לשר"פ, אך למרות זאת, אוכלוסיות רבות מעידות שבעת הצורך ישלמו כדי לשפר את מצבם או את מצב בני משפחתם", אמר ד"ר ניסים כהן מאוניברסיטת חיפה, אחד מעורכי המחקר. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

10 פבר' 2016

פרח השבוע: מרקולית מצויה

מאת: מערך תהוד"ה קטגוריות: עמוד הבית

פרחיה של המרקולית הם חד מיניים, פרחי הזכר (המכילים רק אבקנים) ופרחי הנקבה (המכילים רק שחלה) נישאים על פני  צמחים שונים (הליצנים קוראים להם, בהתאם "מר- קול" ו"מרת -קולית"). הפרחים  קטנים וחסרי אמצעי פרסומת כמו צבע וריח ובהתאם לכך נעשית האבקתם על ידי הרוח. בעצים רבים המואבקים על ידי הרוח יש "סידור" דומה, פרחי זכר ופרחי נקבה מופיעים על צמחים נפרדים כמו במיני אלון ואלה (התופעה מכונה "דו-ביתיות", "בית זכרי" ו"בית נקבי"). בעשבים, כמו המרקולית, תופעה זו נדירה. הפריחה מתחילת החורף ועד סוף האביב למרות שהאבקה נהרסת במגע עם הגשם. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

לפוסטים הבאים »