tehuda

ארכיון לחודש אוגוסט, 2016

31 אוג' 2016

פרח השבוע: ורבנה רפואית

מאת: מערך תהוד"ה קטגוריות: עמוד הבית

ישנם צמחים "צנועים" שעיקר תהילתם אינן במראם המפואר אלא בשובל הסיפורים והנסים הנגרר אחריהם. ה-ורבנה היא צמח לא בולט של בתי גידול לחים המופיע לרוב כצמחים בודדים פה ושם. בארצות לחות יותר היא נפוצה בצדי דרכים ולעתים גם כעשב רע. הצמח  מייצר "ארסנל" שלם של חומרי הגנה המשמשים אותנו לרפואה וכעת מנסים להפיק ממנה חומרים דוחי מזיקים לשימוש בהגנת גידולים חקלאיים. מימים קדומים נחשבת ה-ורבנה כצמח רפואי "כל יכול". היה מי שרשם לא פחות מ-175 שימושים רפואיים שונים. עקב חשיבותה הרפואית, גם בימינו, פותחו ממנה זנים תרבותיים רבים שחלקם משמש גם לנוי. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

31 אוג' 2016

גלעיני הזיתים מלפני 7,000 שנים מגלים את אורחות החיים של אבות-אבותינו

הם אכלו חיטה, שעורה וכוסמת, עדשים ואפונים. היו להם עדרי עיזים, כבשים, בקר וגם חזירים, אותם הם אכלו בעיקר במקרים של אירועים חגיגיים במיוחד. וכעת, בעונת החפירות האחרונות גילו החוקרים מאות גרעיני זית, מה שמחייב מחשבה מחודשת  - על שיטות השקיה קדומות או על מסחר קדום. חוקרי מכון זינמן בשילוב חוקרים מאוניברסיטאות אחרות בעולם חושפים את אורח החיים של אבות-אבותינו שחיו לפני למעלה מ-7,000 שנים בתל צף שבעמק בית שאן. "קיומה של מערכת חקלאית קדומה כל כך הנסמכת על השקיה מלאכותית תחייב שינוי משמעותי באופן שבו אנו תופסים את התחכום החקלאי שלהם", אמר פרופ' דני רוזנברג ממכון זינמן לארכיאולוגיה, שמנהל את פרויקט המחקר בתל צף יחד עם ד"ר פלוריאן קלימשה מהמכון הגרמני לארכיאולוגיה בברלין (DAI). המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

17 אוג' 2016

פרח השבוע: ליפיה זוחלת

מאת: מערך תהוד"ה קטגוריות: עמוד הבית

הליפיה גדלה בבתי גידול לחים (שולי ביצות ומעיינות ובגדות נחלים), בהם קיימת תחרות רבה, והיא מתגברת על כך בצמיחה אגרסיבית והתפשטות "רוחבית" באמצעות קני שורש מהירי צמיחה. בתנאים  נוחים וכל עוד יש מספיק אור - היא יוצרת משטחים צפופים. עקב צמיחתה הנמרצת יש להשגיח ש"השד לא יצא מהבקבוק" ושהיא לא תשתלט על אזורים סמוכים. בגננות ידועים זנים רבים השונים בצבעי העלים ובצורתם  ובצבעי הפרחים (מלבן עד לילך כהה). המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

10 אוג' 2016

פרח השבוע: נופר צהוב

מאת: מערך תהוד"ה קטגוריות: עמוד הבית

כותבת דליה רביקוביץ בשירה "חמדה: " שושני מים צהובות פערו את פיהן לבלוע את אדוות הנהר בחופזן". יש להניח שהתכוונה לנופר הצהוב האופייני לנחלים הזורמים לאיטם, לאגמים ולמעיינות. פעם היה הנופר נפוץ בירקון (ובמקומות אחרים), אולם הזיהום וניצול מקורות המים הפכו אותו לצמח נדיר הנמצא בסכנת הכחדה. הנופר נפוץ בכל כדור הארץ הצפוני. המחקר מראה שמין זה צעיר בהרבה מנדידת היבשות. מניחים שהזרעים הופצו על ידי ציפורים נודדות שהזרעים נדבקו לרגליהן, למרות שהזרעים אינם שורדים את מערכת העיכול הציפורית ומסוגלים לחיות בתנאי יובש ימים ספורים בלבד. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

08 אוג' 2016

נמצא קשר בין מנגנונים של זיכרון לבין עמידות למחלת האפילפסיה

מחקר חדש משותף לחוקרים מחוג סגול לנוירוביולוגיה באוניברסיטה וחוקרים אירופאים שפורסם בכתב העת Cerebral Cortex חשף מנגנון ביולוגי חדש שמצד אחד פוגע בסוג מאוד ספציפי של זיכרון ובאותו זמן מקנה עמידות למחלת האפילפסיה. "במוח הבריא כמו במוח החולה, יש חשיבות רבה ליחס בין פעילות תאי עצב שגורמת להעברת מידע לבין פעילות שגורמת לעיכוב העברת מידע.  אנחנו יודעים שפגיעה ביחס הזה עומדת בבסיס מחלות מוח שונות כדוגמת מחלות נוירו-התפתחותיות, ואפילפסיה. במחקר שלנו שהתכוון לבודד מרכיבים מולקולארים המשרתים היווצרות זיכרונות לטווח ארוך, נמצא שהשינוי המולקולארי שיצרנו יצר שינוי קל ביחס זה בהיפוקמפוס ובאופן מפתיע, גרם לעמידות להתקפי אפילפסיה ולכן פותח אפשרויות חדשות ליצירת תרופות למחלת האפלפסיה", אמרה תלמידת המחקר אלהאם טאהא ממעבדתו של פרופ' קובי רוזנבלום, שערכה את המחקר. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

לפוסטים הבאים »