tehuda

ארכיון לחודש מרץ, 2017

29 מרץ 2017

שיני עכברי הבית גילו: האדם התיישב ביישובי קבע כבר לפני 15,000 שנים - 3,000 שנים לפני הזמן שמקובל היה לחשוב

מאת: omri קטגוריות: עמוד הבית

עכבר הבית מגלה: בני האדם התיישבו ביישובי קבע כבר לפני 15 אלף שנים, כ-3,000 שנים מוקדם יותר מהזמן בו מקובל לחשוב שהחלה התיישבות הקבע – עם תחילת המהפכה החקלאית, כך מגלה מחקר חדש שנערך באוניברסיטה בשיתוף עם חוקרים מן המרכז הלאומי למחקר מדעי בפריז ואוניברסיטת וושינגטון בסיינט לואיס ופורסם היום (יום ג') בכתב העת היוקרתי PNAS. "עד היום התפיסה המרכזית היא שהחקלאות היא הסיבה להתיישבות הקבע. אולם המחקר שלנו מצא שאולי ההפך הוא הנכון. בני האדם החלו להתיישב אלפי שנים קודם, ואולי העובדה שהם יישבו ביישובי קבע גרמה לכך שהם החלו לעסוק בחקלאות", אמר ד"ר ליאור וויסברוד מהאוניברסיטה, שהוביל את המחקר. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

29 מרץ 2017

פרח השבוע: אלקנת הצבעים

מאת: מערך תהוד"ה קטגוריות: עמוד הבית

"תעודת הזהות" של הצמח היא דווקא השורש האדום-בורדו, ממנו מפיקים חומר צבע רב שימושים בשם אלקנין (הנובע משם הצמח בלועזית). צבע זה משמש לצביעת צמר ובדים (למשל גלימות ברומא), עץ, לכות, נרות, יינות, שמן ונקניקים (למרות רעילותו ובמיוחד לכבד) ולקוסמטיקה. הצבע נספג היטב בשומן ולכן משתמשים בו בתכשירים מיקרוסקופיים לגילוי טיפות שומן במדגמים הנבדקים. הצבע נשאר ימים רבים על העור ומשמש כתחליף לחינה ומכאן שמו הערבי "חינת המכשפה". השם הלועזי של הסוג -Alkanna - הוא בעצם השם הערבי "אל חינה". השם הגרמני פירושו "צמח האיפור" – Schminkwurz - מציין את שימוש הצמח להכנת שפתונים ופודרה ורודה. לאור הדרישה הרבה לחומרי צבע טבעיים מגדלים כיום את השורשים בתרבויות רקמה של השורשים להפקה מסחרית של הצבע. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

21 מרץ 2017

פרח השבוע: עיריוני צהוב

מאת: מערך תהוד"ה קטגוריות: עמוד הבית

פרח העיריוני הוא בעל סימטריה דו-צדדית לעומת קרובתו העירית, שהיא בעלת סימטריה מעגלית. מנקודת מבט של המאביק אפשר להגיע אל הגמול בפרח רק מלפנים ואילו בעירית הדבר אפשרי מכל זווית. מקובל שסידור זה מקטין את מספר המאביקים המסוגלים לתפעל את הפרח ומונע בזבוז אבקה. הצוף חבוי בתוך לשכה הנוצרת על ידי בסיסי האבקנים המורחבים ורק חרק שלשונו יכולה לחדור פנימה מסוגל להגיע אל הצוף. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

15 מרץ 2017

פרח השבוע: לוענית מצויה

מאת: מערך תהוד"ה קטגוריות: עמוד הבית

פרחיה התפוחים, דמויי הכד של הלוענית (בכל המינים) ובעלי הלוע הפעור הם המקור לשמותיה. שם הסוגScrophularia ושל המשפחה כולה מקורו במילה הלטיניתScrophula , שזו מורסה בצוואר הנגרמת ממחלה של בלוטות הלימפה והדומה לצורה המעוגלת של פרחי הלוענית. לפי תורת הריפוי של דומה בדומה נחשבו, בעבר, מיני לוענית כיעילים בטיפול במחלה ולכן נקראו על שמה. עמוד הפריחה הזקוף מסתיים בתפרחת חרוטית ומכאן שמה האנגלי "חנית המלך" (King's spear). המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

15 מרץ 2017

האלימות הפכה להיות חלק בלתי נפרד מאווירת העבודה של הצוותים הרפואיים

"אחוז ניכר מאנשי צוות המרפאות חשופים באופן שיגרתי לרמות נמוכות של אלימות במסגרת עבודתם, עד שהיא הופכת לחלק בלתי נפרד מאווירת העבודה. אנשי הצוות הרפואי מוצאים עצמם חשופים פיסית ורגשית להתנהגויות אלימות מצד לקוחותיהם-מטופליהם ונאלצים לקבל תופעה זו כחלק ממציאות העבודה היומיומית שלהם", אמרה ד"ר הדס גולדבלט מהחוג לסיעוד ע"ש שריל ספנסר. המשך קריאה »

אין עדיין תגובות

לפוסטים הבאים »