tehuda

24 נוב' 2014

ניתן לזהות מתי אנחנו מספקים מידע כוזב לגבי מצבנו הבריאותי באמצעות כתב היד

מאת: מערך תהוד"ה בשעה: 9:50 קטגוריות: הודעות לעיתונות, עמוד הבית

אבחון כתב היד נעשה  על-ידי מערכת ממוחשבת להערכת תהליך הכתיבה שפותחה על ידי פרופ' שרה רוזנבלום באוניברסיטה ואף נרשמה לאחרונה כפטנט מוכר. "הממצאים שלנו יכולים להעניק למערכת הבריאות ולחברות הביטוח  כלי שבעזרתו ניתן יהיה לגלות את ההונאות רפואיות בצורה די פשוטה וללא צורך במכשירים פולשניים כדוגמת הפוליגרף שמנסה לזהות שינויים פיזיולוגיים", אמר ד"ר גיל לוריא, אחד מעורכי המחקר.

הונאות רפואיות הפכו בשנים האחרונות לתופעות שכיחות הן בארץ והן בעולם. ישנם מקרים רבים בהם רופאים פוגשים מטופלים אשר רוצים לקבל ימי מחלה או פיצוי מביטוחי הבריאות השונים ולכן הם משקרים בקשר למצבם הרפואי. העלויות הכספיות לחברות ביטוחי הבריאות בארצות הברית בעקבות דיווחים כוזבים של מבוטחים נאמד בכ-50 מיליארד דולר בשנה וזאת מבלי לקחת בחשבון את בזבוז ימי העבודה של  הרופאים ועלויות הבדיקות השונות. במחקר קודם שנערך לפני מספר שנים ביצעו ד"ר לוריא ופרופ' שרה רוזנבלום מחקר פיילוט לערכת הכתיבה הממוחשבת בו מצאו שניתן לזהות כתיבת דברי אמת ושקר באופן כללי. במחקר הנוכחי, אליו הצטרף ד"ר אלון כהנא הוגדל המדגם בצורה משמעותית והוא כלל 98 נבדקים. אולם חשוב מכך, הפעם בחרו החוקרים להתמקד בבדיקת אמינותו של מידע ספציפי – מידע רפואי, וזאת לאור הקושי של אנשי מערכת הבריאות לבדוק מתי המטופלים משקרים להם.הנבדקים התבקשו לכתוב שתי פסקאות על מצבם הבריאותי, פיסקה ראשונה המתארת את מצבם האמיתי ופיסקה שנייה בה המציאו סימפטומים רפואיים שקריים. הנבדקים כתבו את הפסקאות על ערכת הכתיבה הממוחשבת, שפותחה ע"י פרופ' רוזנבלום, ומאפשרת קבלת נתונים כגון מידת הלחץ שמופעל על הדף, קצב ומהירות הכתיבה, משך הזמן וכמות הפעמים שהעט נמצא באוויר לעומת משך הזמן ומספר הפעמים שהוא על הנייר, גודל אותיות ועוד.

מהמחקר עולה כי המערכת ידעה לזהות מתי כתבו הנבדקים דבר אמת ומתי שיקרו: כך למשל, הלחץ שהופעל על הדף בעת כתיבת הסימפטומים השקריים היה גבוה מאשר בעת כתיבת מצבם הרפואי האמיתי. גם הסדירות של משיכת היד בעת כתיבת השקר, שהתבטאה בגובה ובעובי של האותיות, הייתה שונה באופן משמעותי מאשר כתיבת דברי האמת. עוד נמצא כי שוני במימדי הזמן, המרחב והלחץ של הכתיבה השקרית. החוקרים אף הצליחו לחלק את סוגי כתבי היד לפרופילים מובחנים יותר (כתב קטן מאוד, גדול וכד') ולמצוא הבדלים נוספים ומעמיקים יותר הקשורים לכל פרופיל כתיבה.לדברי החוקרים,  כשאדם כותב דבר שקר נוצר עומס קוגניטיבי במוח, עומס זה יוצר תחרות על משאבים במוח, ולכן פעולות אותן אנו עושים בדרך כלל באופן אוטומטי, כמו כתיבה, נפגעות. הם הוסיפו כי במחקר הנוכחי נמצא כי מידע רפואי כוזב ב"תנאי מעבדה" יוצר עומס קוגניטיבי שמאפשר למערכת הממוחשבת לזהות את השינוי בכתב היד, ויש להניח שבסביבה אמיתית, ומול הצורך לשקר לרופא, העומס הקוגניטיבי אף יגדל."גם רופא שהינו בעל ידע רב מתקשה לגלות הונאה רפואית כאשר עומד מולו חולה  המציג בפניו סימפטומים שקריים  בתחום התמחותו, לכן הרופאים מנסים לפתח לעצמם כלים לפתרון הבעיה בהצלחה מאוד מוגבלת. ערכת הכתיבה מאפשרת מכשיר בדיקה בלתי פולשני ופשוט. למרות ההתפתחות הטכנולוגית כתב היד הוא עדין האמצעי הנפוץ ביותר לתקשורת יום יומית ואנו רואים בצורה ברורה שלכל אדם יש סגנון כתיבה משלו ובעזרת ערכת אבחון כתב היד אנחנו יכולים לנתח האם הוא כותב דברי אמת או דברי שקר", סיכמו החוקרים.

לא ניתן להגיב לפוסט.

טראקבק |