tehuda

17 דצמ' 2015

כתובת בעברית יחידה מסוגה בארץ מספקת הוכחה לקיום ישוב יהודי בכורסי נחשפה בחפירות של חוקרי האוניברסיטה

מאת: מערך תהוד"ה בשעה: 11:37 קטגוריות: עמוד הבית

כתובת באותיות עבריות החקוקה על לוח שיש גדול בן 1,500 שנים, אשר כמותה לא נמצאה עוד בכל הארץ, נתגלתה בחפירות בגן הלאומי חוף כורסי שבחוף המזרחי של  הכינרת, ובכך מאששת בפעם הראשונה כי היישוב הקדום היה יהודי או יהודי נוצרי. "עדות ראשונה זו לקיומו של ישוב יהודי מחזקת את הסברה, שהייתה עד כה בגדר פולקלור, כי היישוב הוא 'כורסי' - המקום שבו ביקר ישו וביצע את 'נס החזירים' המפורסם על פי הברית החדשה", אמרה פרופ' מיכל ארצי ממעבדת האטר במכון ללימודי ים ע"ש רקנאטי אשר מנהלת את החפירה יחד עם ד"ר חיים כהן ובשיתוף רשות העתיקות ורשות הטבע והגנים.

על קיומו של ישוב עתיק במקום, בצפון מזרח הכינרת, היה ידוע כבר בשנות השישים, כאשר פרופ' אבנר רבן מאוניברסיטת חיפה, יחד עם מנדל נון מקיבוץ עין גב, מצאו שרידים של שובר גלים גדול מתחת לפני הים במסגרת סקר שערכו. מאוחר יותר, במרחק לא רב נמצאו שרידים של עיר, שעיקר המאפיינים בה היו של אתר נוצרי מהתקופה הביזנטית (המאה החמישית לספירה). המתחם כולו הפך בשנת 1980 לגן לאומי ולמקום ניתן השם "כורסי" על שם כפר סורי שהיה בסמוך. ההנחה הרווחת הייתה שמדובר בישוב "כורסי" או "ארץ הגדריים" שמוזכרת בברית החדשה, כמקום שבו הגיע אליו ישו במסגרת מסעותיו באזור הכנרת ושם ביצע את הנס בו גירש שדים והעבירם לתוך חזירים (נס החזירים).

ירידת המפלס החדה של הכינרת איפשרה לחוקרי מעבדת האטר מהמכון ללימודי ים ע"ש רקנאטי לחזור לחפירות באזור של שובר הגלים, בזכות תמיכה של  קרן AVERY- TSUI מארה"ב, ובשיתוף עם רשות העתיקות ורשות הטבע והגנים. הם מהר מאוד הבינו כי הנמל הקדום גדול בהרבה ממה שחשבו עד כה – וכי ייתכן שמדובר בחלק מהאתר הביזנטי, אולם ייתכן שמדובר ביישוב סמוך ונפרד. ייתכן כי העיר הקדומה סוסיתא, אשר גם היא נחפרת ונחקרת על ידי חוקרים מאוניברסיטת חיפה ונמצאת במרחק לא רב, השתמשה גם היא בשירותי הנמל.

אבל שום דבר לא הכין אותם לגילוי יוצא הדופן: לוח שיש עשוי חתיכה אחת בגודל של 150 / 70 ס"מ ועליו כתובת בשפה הארמית באותיות עבריות, כשהחוקרים כבר הצליחו לקרוא שתיים מהמילים: "אמן" ו"מרמריה" – שככל הנראה מדובר במילה "שיש", אולם יש בין החוקרים כאלה הסוברים שהמילה רומזת על מריה אמו של ישו. לדברי החוקרים, כתובת בעברית משנת 500 לספירה מעידה על יישוב יהודי או יישוב מעורב. לאור זאת, הם הוסיפו, ההנחה המקובלת ביותר היא ש-500 שנים קודם לכן היישוב היה יהודי לחלוטין. "קיומו של ישוב יהודי בחופיה המזרחיים של הכינרת הוא דבר נדיר מאוד. עד היום לא הייתה לנו שום הוכחה לכך שישובים יהודיים, שנעלמו עם השנים, אכן התקיימו באותה תקופה לחופי הכינרת, פרט למגדל". אמרה פרופ' ארצי.

השילוב של כל הממצאים הובילו את החוקרים 2000 שנים לאחור, למסעות ישו באזור על פי הברית החדשה, ובעיקר ל"ארץ הגדריים" הלא היא "כורסי". על פי הברית החדשה, ישו הגיע ל"כורסי" כשהוא חוצה את הכינרת מנמל אחד לנמל אחר. לדברי החוקרים, מכיוון שזה הנמל היחידי באזור, יחד עם הכתובת שמעידה על שורשים יהודיים מהווים עדות ארכיאולוגית לכך שייתכן ומדובר ב"כורסי" של הברית החדשה.

מעבר לכך שהכתובת מעידה על שורשים יהודיים ליישוב, היא ייחודית מבחינות נוספות – ולמעשה היא הראשונה מסוגה שנמצאה בארץ. מרבית לוחות ההקדשה מתקופה זו היו עשויים פסיפס והוטבעו ברצפת המתחם ומדובר בלוח ההקדשה הראשון מסוגו שנחקק על שיש, שהוזמן באופן מיוחד מיוון. הכתובת נמצאה בכניסה לחדר פנימי בתוך מבנה שכנראה היה בית כנסת. "ההקדשה מורכבת משמונה שורות, כלומר היא מאוד מפורטת או נרחבת. לרוב לא מוצאים כל כך הרבה מילים באותיות עבריות שחרוטות באבנים, ולכן לאותו אדם שהוקדשה הכתובת הייתה השפעה עצומה על אנשי המקום. אין מקבילה להקדשה כה מפורטת ויקרה בתגליות הארכיאולוגיות שנמצאו עד כה בישראל", אומרת פרופ' ארצי.

בחפירות בגן הלאומי חוף כורסי משתתפים מתנדבים מהארץ ומחו"ל בעיקר סין ומטאיוואן וסטודנטים מהתכנית הבינלאומית של אוניברסיטת חיפה ונערכות בדיקות של רדאר חודר קרקע ואחרות בשיתוף ד"ר יוסי סלומון מהטכניון וחוקרים מספרד וצרפת. כמו כן השתתפו מתנדבות מאולפנה בנוב כחלק מפרויקט "הנחלה" של רשות העתיקות. ממצאים ארכיאולוגיים נוספים באתר כוללים כלי חרס ונר חרס שעליו מופיעים דגים, ואחד אחר שעליו מופיעה ספינה.

לא ניתן להגיב לפוסט.

טראקבק |